
Samsung bi uskoro mogao prestići LG za najbolju kvalitetu slike sa svojim novim QD-OLED televizorom u 2022
Na CES-u 2022 Samsung je otkrio svoje QD-OLED televizore
Samsung je najprodavaniji TV brand u svijetu, ali njegovi QLED televizori nikada nisu bili na nivou kao i OLED televizori koje su izradili konkurenti poput LG-a. Pripremite se za novi OLED TV .Na CES-u 2022, Samsung se uhvatio u koštac s tim suparnicima sa svojim novim QD zaslonom, novom vrstom velikog zaslona koji se oslanja na OLED tehnologiju.
Televizor nije najavljen u službenom priopćenju za medije poput ostalih Samsungovih modela za 2022. godinu. Umjesto toga, na CES-u se pojavio kao dobitnik nagrade best of innovation za 2022. godinu.
Samsung QD-OLED TV
”Samsungov 65-inčni QD-Display TV prvi je pravi RGB samo-emitirajući Quantum Dot OLED zaslon na svijetu … kombinirajući razine kontrasta RGB OLED-a s bojom i svjetlinom kvantnih točaka”, stoji u tekstu nagrade. Ostale spomenute značajke uključuju četiri HDMI 2.1 ulaza, frekvenciju osvježavanja od 144 Hz,”Neo Quantum Processor” i imerzivni zvuk.
Ostali detalji o televizoru, uključujući cijene, dostupnost, slike ili veličine zaslona iznad 65 inča, trenutno su nejasni. CNET se obratio Samsungu za dodatne detalje, a predstavnik je odgovorio: “Sve što mogu reći u ovom trenutku je da ćemo imati više toga za podijeliti o TV postavi 2022. u sljedećih nekoliko tjedana.” Dodali su kako se ime televizora tek treba utvrditi.
Nova vrsta OLED televizora mogla bi imati velike posljedice na vrhunsko TV tržište. Tvrtka pod nazivom LG Display trenutno proizvodi sve OLED televizore koji su danas dostupni i isporučuje ih ne samo TVRTKI LG Electronics, već i Sonyju, Viziu, Philipsu, Panasonicu i drugima širom svijeta.
QD-OLED nova vrsta OLED televizora
QD-Display paneli, prvi put najavljeni u 2019.godini, proizvedeni su od strane Samsung Displaya i mogli bi se prodavati ne samo Samsungu, već i drugim markama. Zapravo, Sony će kasnije 2022. godine prodati vlastiti QD-OLED TV, a mogle bi uslijediti i druge marke. Više proizvođača OLED televizora moglo bi značiti povećanu konkurenciju i niže cijene ukupno.
OLED je zlatni standard među vrhunskim televizorima sa savršenim crnim razinama, bez zalutalog osvjetljenja i izvrsnim gledanjem izvan kuta. QD- OLED kombinira organske svjetleće diode i kvantne točkice. S trenutnom verzijom OLED-a, žuti i plavi OLED materijali stvaraju “bijelo” svjetlo, a filtri se miješaju u drugim bojama. QD-OLED koristi plave OLED-ove za stvaranje svijetlih i kvantnih točaka za pretvaranje dijela plave u crvenu i zelenu.
Prednosti, prema Samsung Displayu, uključuju bolju boju u cjelini, poboljšane kutove gledanja i iste savršene crne razine po kojima je poznat konvencionalni OLED.

Trenutni OLED TV paneli proizvođača LG Display dolaze u različitim veličinama, a prodajne cijene na OLED televizorima pale su ispod 1.000 USD za najmanje, najjeftinije primjere. Ne očekujemo da će Samsungovi QD-OLED televizori ponuditi toliko raznolikosti ili postati što pristupačniji, pogotovo u prvoj godini, i iznenadili bi se ako nas poboljšanje kvalitete slike, ako ih ima, oduševi. Tu je i pitanje kako će se sljedeća tehnologija održati tijekom vremena ili se nositi s potencijalnim ”burn-in” na ekranima.